Ново во „ПРОаЗА“: „Кој го уби Едгар Алан По“ од Владо Јаневски

Ново во „ПРОаЗА“: „Кој го уби Едгар Алан По“ од Владо Јаневски

Денес од печат излезе романот „Кој го уби Едгар Алан По“ од Владо Јаневски, како 228 издание во едицијата „ПРОаЗА“. Ова е роман лавиринт во кој се испреплетени минатото и сегашноста во мистериозна атмосфера како излезена од досега необјавен ракопис на Кафка. Се работи за приказна во која главниот јунак, писателот Феликс Рејнолдс, додека е […]

Прв роман од Леруа на македонски јазик

Прв роман од Леруа на македонски јазик

Почитувани, со задоволство Ве информираме за објавувањето на новата книга. Денес од печат излезе романот „Црвените очи“ од Миријам Леруа, во превод од француски јазик на Светлана Јовановска. Во својот втор, роман Леруа ни пренесува дел од нејзиното искуство од разговорите на социјалните мрежи со човекот кој во книгата го носи името Денис. Таа одговара […]

Второ издание на романот „Аб’т“

Второ издание на романот „Аб’т“

Драги читатели, Ве информираме дека денес од печат излезе второто издание на романот „Аб’т“ од Оливера Ќорвезироска, кој премиерно беше објавен во 2019 година како 175 книга во популарната едиција „ПРОаЗА“. Реизданието е дополнето и збогатено со поговорот на Владимир Јанковски насловен „Куќата, бунарот, аб’тот и реслото на семејните приказни“, во кој авторот потенцира: „Романот […]

Промоција на романот „Светот што го избрав“ од Калина Малеска

Промоција на романот „Светот што го избрав“ од Калина Малеска

Утревечер во кафе-книжарницата „Буква“ во 19ч30м ќе се случи промоцијата на новата книга од Калина Малеска, ромнот „Светот што го избрав“, кој излезе од печат минатата седмица. Промоторка на книгата ќе биде Илина Јакимовска. Романот ја раскажува приказната за трансформацијата на Леона, чие чувство за себе и сопствениот идентитет се менува низ контактот со луѓето […]

Нова книга од Калина Малеска

Нова книга од Калина Малеска

Денес од печат излезе новата книга од Калина Малеска насловена „Светот што го избрав“. По збирките раскази, теориската книга и сликовницата за најмладите во издание на ИЛИ-ИЛИ, Малеска по десет години објавува и нов роман. Доминантна карактеристика на романот е, како што вели Никола Гелевски, „заузданата хетерогеност во најширока смисла (што е романот како жанр): […]

Промоција на новиот роман од Фросина Пармаковска

Промоција на новиот роман од Фросина Пармаковска

Почитувани, по декемвриското објавување на новиот роман од Фросина Пармаковска, дојде време истиот да го промовираме и пред пошироката читателска јавност. Во четврток (8 февруари) во 19ч19м, во Салон 19.19 при КИЦ, низ разговор со новинарот Васко Попетревски, писателката ќе проговори за процесот низ кој помина додека го создаваше нејзиниот петти роман „Се’ уште можам […]

Нов роман од Фросина Пармаковска!

Нов роман од Фросина Пармаковска!

Почитувани читатели, со радост објавуваме дека утре од печат излегува новата книга од Фросина Пармаковска насловена „Се’ уште можам нешто да сторам“. Ова е нејзина петта прозна објава, а четврти роман во наше издание, по „Вишнова хроника“, „Одбројување“ и „На враќање“. Се надеваме дека ќе уживате и во новиот возбудлив ракопис на Пармаковска, која во […]

Нов роман од Сашо Кокаланов!

Нов роман од Сашо Кокаланов!

Почитувани, по романите „Ние сме лудаци“ и „Ши“, кои поради својата луцидност и хумор во големи дози имаа(т) завидна читаност, ИЛИ-ИЛИ го објавува и новото прозно дело на Сашо Кокаланов насловено „Среќните луѓе не слават родендени“. Се работи за приказна за едно семејство, во која главните ликови ги толкуваат мајката, постариот и помалиот син. Краткиот […]

„Идис“ од Робер Бадентер, вистинско книжевно доживување!

„Идис“ од Робер Бадентер, вистинско книжевно доживување!

Драги читатели, денес од печат излезе романот „Идис“ од Робер Бадентер, во превод од француски јазик на Гзиме Старова. Често споменуваниот Бадентер веројатно многу повеќе го познавате преку неговиот ангажман околу осамостојувањето на Македонија по распадот на СФРЈ, но еве, ИЛИ-ИЛИ ви го претставува и како книжевник кој многу добро го познава писателскиот занает. Авторот […]

Романот „Маџун“ од Влада Урошевиќ во едицијата „ПРОаЗА“

Романот „Маџун“ од Влада Урошевиќ во едицијата „ПРОаЗА“

Почитувани читатели, со радост го најавуваме излегувањето на романот „Маџун“ од Влада Урошевиќ во нашата и Ваша омилена едиција „ПРОаЗА“. По првото издание на Магор во 2018 година, сметавме дека овој прекрасен роман мора повторно да биде достапен за читателите. Така, по актуелната збирка раскази „Вонземјанки“ која ја објавивме и промовиравме пролетва, имаме уште едно […]

0
    0
    Кошничка
    Вашата кошничка е празна