Меѓународниот „Букер“ за романот „Засолниште во времето“

Многу не’ израдува веста дека актуелниот роман „Засолниште во времето“ ја доби Интернационалната награда „Букер“, во превод на англиски јазик на Анџела Родел. Со годинашното жири претседаваше француско-мароканската писателка Лејла Слимани, а победникот беше објавен синоќа (23 мај), на специјалната вечер во Лондон.

Букеровата награда е најважниот настан во литературниот и издавачкиот свет. Се доделува од 1969 година, а нејзини носители се Салман Ружди, Маргарет Атвуд, Казуо Ишигуро, Џулијан Барнс… Во 2005 година, меѓународната награда „Букер“ почна да се доделува само за книги во превод. Прв добитник е Исмаил Кадаре. Наградата е вредна 50.000 фунти и се дели помеѓу авторот и преведувачот на победничката книга.

Номинацијата за меѓународниот „Букер“ е уште едно признание за Георги Господинов и романот „Засолниште во времето“. „Њујоркер“, „Гардијан“ и „Фајненшл тајмс“ веќе го прогласија делото за една од најбитните книги во 2022 година. Господинов ја доби наградата „Premio Strega Europeano“ и така стана првиот писател од Источна Европа со тоа признание.

На македонски јазик, во одличен превод на Душко Крстевски, „Засолниште во времето“ ја издадовме кон крајот на 2021 година, а промоцијата во присуство на авторот се одржа на 01 декември 2022 година во киното „Фросина“ во МКЦ.

Засолниште во времето

 

0
    0
    Кошничка
    Вашата кошничка е празна