Видео запис од гостувањето на Кристина Тот

Видео запис од гостувањето на Кристина Тот

Прекрасна промоција се случи на 17 јуни во „Буква“, кога ни гостуваше популарната унгарска писателка Кристина Тот. Промотори на нејзината книга за деца „Приказни од облаци“ беа Калина Малеска и Николина Андова-Шопова. Повелете видео запис од настанот. #CreativeEurope4Books

Нова интернет страница и онлајн продажба на книги

Нова интернет страница и онлајн продажба на книги

Драги читатели и пријатели, Во годината во која го славиме 20-годишното постоење, со задоволство Ви ја претставуваме нашата нова веб-страница, на која можете да нурнете во работата на ИЛИ-ИЛИ во изминатите две декади. Сакавме прегледен и практичен сајт, и благодарение на екипата на MSP, успеавме да добиеме страница на која ќе се информирате за сите […]

Книжевни разговори со Кристина Тот

Книжевни разговори со Кристина Тот

Минатиот месец наша и Ваша гостинка беше унгарската писателка Кристина Тот, чија книга за деца „Приказни од облаци“ ја промовиравме во „Буква“. По промоциите на збирката раскази „Пиксел“ и романот „Аквариум“, Тот по трет пат гостуваше во Скопје, а овој пат повод беше преводот и издавањето на нејзината книга за деца „Приказни од облаци“. Калина Малеска одлично […]

Промоција на сликовницата „Приказни од облаци“

Промоција на сликовницата „Приказни од облаци“

Почитувани читатели, Ве покануваме на промоцијата на сликовницата „Приказни од облаци“ од Кристина Тот, вечерва во 20 часот, во кафе-книжарницата „Буква“, во присуство на авторката. Промотори ќе бидат писателките Калина Малеска и Николина Андова Шопова. По прекрасните промоции на книгите „Пиксел“ и „Аквариум“, унгарската писателка е повторно во нашиот град, и ветуваме уште една одлична […]

Промоција на романот „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“ од Давор Стојановски

Промоција на романот „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“ од Давор Стојановски

Вечерва во кафе-книжарницата „Буква“ во 20 часот ќе се одржи промоцијата на романот   „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“ од Давор Стојановски, во издание на ИЛИ-ИЛИ. Промоторка на книгата ќе биде писателката Николина Андова-Шопова. Романот влезе во најтесниот круг за наградата „Роман на годината 2021“ на Фондацијата „Славко Јаневски“. „Давор Стојановски напишал сјаен роман! Возбудлива и […]

Промоција на стихозбирката „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски

Промоција на стихозбирката „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски

Ве информираме дека вечерва во кафе-книжарницата „Буква“ во 20 часот ќе се одржи промоцијата на стихозбирката „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски. Се работи за 10 книга во едицијата „Поеза“ на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ. Промотор на изданието е Владимир Мартиновски. За стихозбирката, Оливера Ќорвезироска напиша: „Збунети компаси“ е отстојана збирка во најубава смисла на зборот. Раскошна […]

„Филмотопија“, трета книга со филмска есеистика од Игор Анѓелков

„Филмотопија“, трета книга со филмска есеистика од Игор Анѓелков

Со задоволство Ве информираме дека утре, сабота, 16 април, од печат ќе излезе книгата со филмска есеистика „Филмотопија“ од Игор Анѓелков, со што авторот на најдобар можен начин ја заокружува трилогијата составена и од книгите „ФИЛМ.МКД“ (2015) и „Филмски град“ (2018), сите во издание на „ИЛИ-ИЛИ“. Анѓелков продолжува ревносно да ја следи филмската продукција кај […]

„Денот на црвот“ од Симона Јованоска е „Роман на годината“ 2021 на Фондацијата „Славко Јаневски“

„Денот на црвот“ од Симона Јованоска е „Роман на годината“ 2021 на Фондацијата „Славко Јаневски“

Со задоволство Ве информираме дека книга издадена од ИЛИ-ИЛИ по петти пат се закити со престижната награда „Роман на годината“. Жирито на Фондацијата „Славко Јаневски“ овој пат го одбра дебитантскиот роман „Денот на црвот“ на Симона Јованоска како најдобар за 2021 година. „Денот на црвот е роман што од ред во ред, од страница во […]

Наградуваната книга „Тупаници“ од Пјетро Гроси на македонски јазик

Наградуваната книга „Тупаници“ од Пјетро Гроси на македонски јазик

Денес од печат излезе нова книга во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ, „Тупаници“ од Пјетро Гроси. Преводот од италијански на македонски јазик е на Катерина Сотирова, а излегувањето на книгата е поддржано од „Креативна Европа“ на ЕУ и Министерството за култура. Раскажани со штеделив и моќен глас што потсетува на Хемингвеј, Селинџер и […]

Три драми од Деа Лоер

Три драми од Деа Лоер

Почитувани, со задоволство ве информираме дека денеска од печат излезе нова книга од издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ. По прекрасниот дебитантски роман „Бугати се појавува“ од Деа Лоер, чиј превод од германски се појави во 2014 година, овој пат преведувачката Ксенија Чочкова на македонски јазик ни ги „подарува“ нејзините наградувани драми насловени „Животот на Прача Рузвелт“ и […]

0
    0
    Кошничка
    Вашата кошничка е празна