Промоција на сликовницата „Приказни од облаци“

Промоција на сликовницата „Приказни од облаци“

Почитувани читатели, Ве покануваме на промоцијата на сликовницата „Приказни од облаци“ од Кристина Тот, вечерва во 20 часот, во кафе-книжарницата „Буква“, во присуство на авторката. Промотори ќе бидат писателките Калина Малеска и Николина Андова Шопова. По прекрасните промоции на книгите „Пиксел“ и „Аквариум“, унгарската писателка е повторно во нашиот град, и ветуваме уште една одлична […]

Промоција на романот „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“ од Давор Стојановски

Промоција на романот „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“ од Давор Стојановски

Вечерва во кафе-книжарницата „Буква“ во 20 часот ќе се одржи промоцијата на романот   „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“ од Давор Стојановски, во издание на ИЛИ-ИЛИ. Промоторка на книгата ќе биде писателката Николина Андова-Шопова. Романот влезе во најтесниот круг за наградата „Роман на годината 2021“ на Фондацијата „Славко Јаневски“. „Давор Стојановски напишал сјаен роман! Возбудлива и […]

Промоција на стихозбирката „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски

Промоција на стихозбирката „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски

Ве информираме дека вечерва во кафе-книжарницата „Буква“ во 20 часот ќе се одржи промоцијата на стихозбирката „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски. Се работи за 10 книга во едицијата „Поеза“ на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ. Промотор на изданието е Владимир Мартиновски. За стихозбирката, Оливера Ќорвезироска напиша: „Збунети компаси“ е отстојана збирка во најубава смисла на зборот. Раскошна […]

„Филмотопија“, трета книга со филмска есеистика од Игор Анѓелков

„Филмотопија“, трета книга со филмска есеистика од Игор Анѓелков

Со задоволство Ве информираме дека утре, сабота, 16 април, од печат ќе излезе книгата со филмска есеистика „Филмотопија“ од Игор Анѓелков, со што авторот на најдобар можен начин ја заокружува трилогијата составена и од книгите „ФИЛМ.МКД“ (2015) и „Филмски град“ (2018), сите во издание на „ИЛИ-ИЛИ“. Анѓелков продолжува ревносно да ја следи филмската продукција кај […]

„Денот на црвот“ од Симона Јованоска е „Роман на годината“ 2021 на Фондацијата „Славко Јаневски“

„Денот на црвот“ од Симона Јованоска е „Роман на годината“ 2021 на Фондацијата „Славко Јаневски“

Со задоволство Ве информираме дека книга издадена од ИЛИ-ИЛИ по петти пат се закити со престижната награда „Роман на годината“. Жирито на Фондацијата „Славко Јаневски“ овој пат го одбра дебитантскиот роман „Денот на црвот“ на Симона Јованоска како најдобар за 2021 година. „Денот на црвот е роман што од ред во ред, од страница во […]

Наградуваната книга „Тупаници“ од Пјетро Гроси на македонски јазик

Наградуваната книга „Тупаници“ од Пјетро Гроси на македонски јазик

Денес од печат излезе нова книга во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ, „Тупаници“ од Пјетро Гроси. Преводот од италијански на македонски јазик е на Катерина Сотирова, а излегувањето на книгата е поддржано од „Креативна Европа“ на ЕУ и Министерството за култура. Раскажани со штеделив и моќен глас што потсетува на Хемингвеј, Селинџер и […]

(Видео) Животот на Прача Рузвелт/Невиност – Деа Лоер

(Видео) Животот на Прача Рузвелт/Невиност – Деа Лоер

Едиција „Сцена“ превод од германски јазик: Ксенија Чочкова Во оваа книга имате можност да се запознаете со драмското творештво на славната германска писателка Деа Лоер. Нејзините драми се преведени на повеќе од 30 јазици и се поставуваат насекаде низ светот. ИЛИ-ИЛИ, Ваше право на добра КНИГА #CreativeEurope4Books

Три драми од Деа Лоер

Три драми од Деа Лоер

Почитувани, со задоволство ве информираме дека денеска од печат излезе нова книга од издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ. По прекрасниот дебитантски роман „Бугати се појавува“ од Деа Лоер, чиј превод од германски се појави во 2014 година, овој пат преведувачката Ксенија Чочкова на македонски јазик ни ги „подарува“ нејзините наградувани драми насловени „Животот на Прача Рузвелт“ и […]

(Видео) Нешто ќе се случи, ќе видиш – Христос Иконому

(Видео) Нешто ќе се случи, ќе видиш – Христос Иконому

Едиција „ПРОаЗА“ превод од грчки јазик: Петар Андоновски „Грчкиот Фокнер… една од најтрогателните хроники на економската криза што излезе од Грција“. La Repubblica ИЛИ-ИЛИ, Ваше право на добра КНИГА #CreativeEurope4Books

Прв превод на дело од грчки јазик во „ПРОаЗА“

Прв превод на дело од грчки јазик во „ПРОаЗА“

Ве информираме дека деновиве од печат излезе збирката раскази „Нешто ќе се случи, ќе видиш“ од Христос Иконому, како прв превод од грчки на македонски јазик во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ. Преводот е на Петар Андоновски, дизајнот на корицата на Марија Смилевска, а книгата е дел од проектот „Креативна Европа“ на Европската […]

0
    0
    Кошничка
    Вашата кошничка е празна